Program: F. Chopin: Koncert f moll op. 21, F. Mendelssohn-Bartholdy: Symfonie č. 4 op. 90 „Italská“
Ivan Klánský (ČR) – klavír, Rafał Kłoczko (Polsko) – dirigent, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně (ČR), Jakub Formánek (ČR) – průvodní slovo

Společenský dům Casino, 19.30, koupit vstupenku

Prof. Ivan KLÁNSKÝ
je vedoucí osobností české klavírní scény. V letech 1967-70 se stal laureátem mezinárodních klavírních soutěží v Bolzanu, Neapoli, Lipsku, Barceloně a Varšavě. Za svou kariéru odehrál více než 5000 koncertů na světových pódiích, a to jako sólista i jako člen proslulého Guarneri tria. Jeho hra se vyznačuje tónovou vytříbeností, noblesou a dokonalým zvládnutím hudební struktury. Pedagogicky působí na AMU v Praze a Konzervatoři v Luzernu. Je předsedou četných mezinárodních soutěží. Od roku 2018 je děkanem HAMU Praha.

Rafał Kłoczko
Dirigent, skladatel, aranžér, hudební teoretik a kulturní manažer. Od 1.září 2021 je ředitelem Filharmonie Tadeusze Bairda v Zelené Hoře. Jeho charismatických výkonů a nekonvenčních projektů si všimla a ocenila hudební kritika i publikum, díky čemuž je umělec považován za jednoho z nejzajímavějších a nejslibnějších polských dirigentů své generace.

ZÁPADOČESKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
patří k nejstarším symfonickým orchestrům v Čechách. Nepřetržitě koncertuje od roku 1821. Během 19. století se z původní několikačlenné kapely rozrostl ve velký sezónní orchestr, který dokáže interpretovat stěžejní symfonická díla. Od roku 1954 tento orchestr působí celoročně, pravidelně pořádá symfonické, lázeňské i kolonádní koncerty. Každoročně se účastní koncertů v zahraničí. Je rezidenčním orchestrem Chopinova festivalu.

PhDr. Jakub FORMÁNEK
Gymnaziální pedagog a vysokoškolský učitel, který nyní stojí v čele Západočeského symfonického orchestru, jehož Správní radě zároveň předsedá. Kromě klasické hudby se rád věnuje jazykům, cestování a architektuře. Mezi jeho hudební esa patří Dvořák, Bizet, Fauré a Poulenc.